Jak się przygotować?

Przygotowanie do badania USG to ważna czynność, która poprawi ocenę badanego narządu.

W przypadku pacjenta chorującego na cukrzycę należy indywidualnie podejść do ustalenia terminu badania USG.
Pacjenci proszeni są również o przybycie na badanie 15 minut wcześniej i zabranie ze sobą wcześniejszej dokumentacji medycznej.

USG jamy brzusznej nie wymaga skomplikowanego przygotowania.

 

Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, nie są wymagane dodatkowe badania w ramach przygotowania do USG jamy brzusznej. W ramach przygotowania do USG jamy brzucha należy również zadbać o to, aby obraz badania USG brzucha był bardziej klarowny. Dlatego badanie USG brzucha powinno być wykonywane na czczo.

 

Kilka dni przed badaniem USG jamy brzusznej nie zaleca się spożywania pokarmów ciężkostrawnych i prowokujących nadmierne wytwarzanie gazów ze względu na to, że mogą powodować zamazywanie obrazu USG brzucha.

 

Na około trzy godziny przed badaniem USG jamy brzusznej nie powinno się spożywać pokarmów.

USG nerek wymaga specjalnego przygotowania.

 

  • Na osiem godzin przed badaniem USG nerek powstrzymaj się od spożywania pokarmów lub przyjmij 6-8 tabletek węgla leczniczego albo doustne środki przeczyszczające. Pomoże to usunąć gazy z jamy brzusznej, które stanowią barierę akustyczną w przyprowadzeniu USG.
  • Badanie USG nerek wykonaj na czczo.
  • W dniu badania nie spożywaj napojów gazowanych.
  • Przed badaniem USG nerek nie pal papierosów, ponieważ wtedy połykasz powietrze.
  • W przypadku oceny pęcherza moczowego zwykle na badanie należy zgłosić się z dobrze wypełnionym pęcherzem (wyraźnie odczuwalna potrzeba oddania moczu), co oznacza, że przed badaniem należy wypić odpowiednią ilość płynów.

ul. Klonowa 1

15-523 Białystok-Grabówka