Ultrasonografia jest powszechnie stosowaną, nowoczesną i całkowicie bezpieczną dla pacjenta techniką diagnostyki obrazowej. Jest to metoda pozwalająca na obrazowanie narządów miąższowych oraz ocenę przepływów np: w naczyniach żylnych i tętniczych.  Na podstawie uzyskanych wyników podejmuje się decyzje o leczeniu, profilaktyce lub też odstępuje się od dotychczas stosowanej terapii. Badanie jest nieinwazyjne, bezbloesne i może być wielkrotnie powtarzane u jednego pacjenta.


USG to badanie obrazowe, które pokazuje kształt i wielkość poszczególnych narządów. W ten sposób sprawdza się kondycję płuc, tarczycy, wątroby, trzustki, nerek, jajników, jąder, piersi, moszny. Można wykryć w nich nieprawidłowości, na przykład zgrubienia czy guzy.

W pracowni USG wykonujemy badania ultrasonograficzne: jamy brzysznej (wątroba, trzustka, śledziona, węzły chłonne, aorta), układ moczowo - płciowy, narządy miednicy mniejszej i inne narządy (tarczyca, ślinianki itp.) oraz oceniamy przepływ w naczyniach żylnych i tętniczyc (tzw. badanie USG Dopller Dyplex).